DOBRÁ RADNA
pexels-photo-416904.jpeg

Blog

Plány a plánování

S každým novým důležitým datem (v období ledna se zvýšenou měrou) se objeví u lidí pocit něco nového naplánovat a v následujícím období realizovat. Je to přirozené a lidé potřebují plán jako pomocnou šnůru záchytných bodů a směřování od jednoho k druhému, kterého se mohou zachytit v průběhu všedních dní a starostí.

Nedostatkem plánování, nebo lépe řečeno v jeho realizaci, je sebekontrola, kdy na rozdíl od situace, kdy nám někdo něco naplánuje a jedná se o nařízené plnění, které také většinou zadavatel kontroluje věcně i časově, je jediným kontrolorem našeho vlastního plánu výhradně naše maličkost.

V průběhu života ovšem zjistíme, že plány většinově nesnášíme, a také ne úplně plníme, ale to je jen důsledek toho, že my sami nejsme autory těchto plánů, ale jejich vykonavateli a stručně řečeno, je od nás očekáváno nadšení pro cizí plány.

Plnění cizích plánů je neoddělitelnou součástí žití jedince ve společnosti a mnohdy je to pro mnohé ta nejpohodlnější forma, jak smysluplně pracovat.

Tato situace je nejvíce podobná stavu zaměstnance, který je prost veškerých možností vnášet do pracovního procesu jakékoliv vlastní myšlenky a nápady. To pak není divu, že se i v soukromí držíme osvědčené šablony, tedy toho že nám někdo, něco, takzvaně naplánuje – nalinkuje.

Plánování je tedy věc ryze osobní a smysluplná, proto se mu věnujme, a hlavně své plány realizujme.

Ludek MarasComment